Jump to content

A Facebook teszi tönkre a barátságokat?

2017. 01. 20. 19:29


Bosszankodott már az üzenőfalát ellepő bulifotókon, nyaraláson készült képek tömkelegén, vagy a nemrég született gyerekekről posztolt, napi 3-4 képen? Ezek a posztok nem csak az online, de az offline kapcsolatainkra is hatással vannak - áll a Kaspersky Lab közleményében.

A felmérésben résztvevő szülők közül mindegyik ötödik számolt be arról, hogy romlott a viszonya a gyerekeivel, miután valamilyen előnytelen fotót látott róluk az interneten – jellemzően bulik után. Arról azonban csak a szülők 14 százaléka számolt be, hogy bosszantja a gyereke online viselkedése. A barátokat, kollégákat, de még a házastársunkat is szigorúbban mérjük az online szokásaik alapján, és általánosságban elmondható, hogy harmadával kevesebbet beszélgetünk szemtől-szemben, mint virtuálisan.

A közösségi médiahasználat és annak tartalma egy új feszültségforrást jelentenek magánéleti, munkahelyi kapcsolatainkban, de valójában ettől nem leszünk kevésbé szociálisak. "A vizsgálatok azt mutatják, hogy a mai digitális kommunikáció kiegészíti a valós kommunikációt. A digitális kommunikáció lehetőséget ad arra, hogy áthidalja a modern élet okozta távolságot és könnyíti a kapcsolattartást a különböző városokban vagy országokban élő szeretteinkkel” - véli Dr. Astrid Carolus, a Würzburgi Egyetem média pszichológusa.

Az online kapcsolattartás az állandó jelenlét miatt pótolja a személyes találkozást, fontos azonban különbséget tenni az offline és az online életünk között, a felhasználók ugyanis egyre gyakrabban hasonlítják össze a saját életüket mások posztolt életével, ez pedig könnyen szomorúsághoz, bizonyos esetekben kényszerességhez, „lájkvadász” életmódhoz vezethet - állítja a szakember.

Hogyan teszi tönkre a párkapcsolatokat a Facebook?

1. Ki ez? Honnan ismered?

A Facebook tökéletes eszköz arra, hogy az ember féltékeny legyen olyan emberekre, akiket nem is ismer. Ha például azt látjuk, hogy párunk olyan személyeket jelöl be ismerősnek, esetleg még beszélget is velük, akiket korábban még látásból sem ismert, az bizony elég komoly indok egy veszekedéshez.

2. Kivel beszélsz?

A Facebookon a legkedveltebb dolog a chatelés lehetősége, amit a felhasználók többsége napi szinten használ. Noha lehet, hogy csak egy jó barátjával vagy barátnőjével beszél, de ha beszél valakivel, méghozzá túl sokat, vagy túl sűrün, ez már okot adhat a féltékenységre. Pláné, ha az éjszaka közepén érkezik az üzenet.

3. Miért osztottad ezt meg?

A Facebookon sokan közhírré teszik, hogy éppen milyen a hangulatuk. Amikor épp összevesznek a prájukkal, vagy mérgesek rá, boldogok, vagy magányosak, egy kattintás és mindenki értesül róla. Ha azt látjuk a másikon, hogy minden rendben, de közben mégis sóvárgó és szomorú képeket vagy bejegyzéseket, esetleg zenéket oszt meg, akkor felmerül a kérdés, hogy mi erről miért a facebookról értesülünk?

4. Állandó jelenlét

A legtöbb konfliktust a Facebook kapcsán az okozza, hogy rengeteg időt elvesz az emberek életéből csupán azzal, hogy kvázi teret enged mások után kémkedni, amit nagyon sokan függőként élveznek. Beszippantja őket a közösségi oldal, egyik profilról vándorolnak a másikra, nézegetik a fotóalbumokat. Ez nagyon sok időt elvsz, felemészti az emberek szabadidejét, vagy éppen a tartalmas beszélgetésekre fordított idő mértékét, így komoly konfliktusforrást képviselhet, ha valaki a telefonját nyomkodja, és ezzel értékes időt vesz el a másik féltől.

5. Na és az exek...

A Facebook előtt az emberek egy jelentős többsége csak akkor találkozott az exével, és akkor tudott meg róla valamit, ha nagyon akart. A Facebook ezt is megoldotta. Az egykori közös baráti körnek és egyebeknek köszönhetően rendszeresen belefuthatunk a róla készült fotókba, vagy ha ismerősök maradtunk, nosztalgiából, kiváncsiságból vágyat érzünk, hogy barangoljunk az oldalán. Ez pedig elég kellemetlenül érintheti majd a másik felet főleg abban az esetben, ha véletlenül meg is látja, hogy éppen exünk fotója villant fel a képernyőn.

(Forrás: penzugyguru.hu; privatbankar.hu / Kép forrása: FreeDigitalPhotos)